środa, 11 czerwca 2008

Small Standard Library for PHP

Jak powszechnie wiadomo biblioteka standardowa języka PHP to bubel. Jest jednym wielkim workiem w którym znajduję się wszystko co możliwe. Fajnie, że jest wiele funkcji ale pisanie profesjonalnej aplikacji nie korzystając z frameworków to samobójczy pomysł. Tak samo kuleje trochę ta dołączona kontrola typów - pisałem już kiedyś o tym kiedyś (link). W każdym bądź razie osobiście nadal jestem skazany na pisanie w tym języku i szybko się to nie zmieni. Nie chce być odebrany jakbym narzekał lub uważał, że php sux i trzeba je spalić na stosie. Po prostu kilka rzeczy wg mnie jest trochę dla mnie niewygodnych. Dlatego postanowiłem ułatwić sobie życie !:) Mam zamiar kroczek po kroczku budować małe opakowanie na bibliotekę standardową PHP.
W pierwszej kolejności zabiorę się za typy podstawowe. Obok Integer, String, Double, Float, Boolean mam zamiar wprowadzić także Byte, Short i może coś jeszcze. Wszystko obiektowo z kontrolą zakresu (z opcjonalną możliwością zrzucenia wyjątku w przypadku przekroczenia go), obsługą błędów i tym co będzie trzeba. Później zabiorę się za kontenery.
Wzorować się będę na bibliotece Javy, ponieważ ten język jest jak dla mnie najbardziej podobny do PHP. Niedługo uruchomię gdzieś wiki i svn. Biblioteka będzie korzystać z Zend Framework. Aktualnie zabieram się za projekt, przy okazji czekając na wydanie PHP 5.3 (przestrzenie nazw i późne statyczne wiązanie się przyda). Mam nadzieje, że wyjdzie z tego coś przydatnego :)
Jestem otwarty na wszelkie sugestie!

UPDATE:
Myśl która naszła mnie w tej chwili: może nie wprowadzać Byte i Short tylko umożliwić Integer przyjmowanie wartości tylko z określonego zakresu ? I taki zakres kontrolować ? A zakres Byte i Short byłby tylko zapisanym szablonem dla możliwych zakresów ? Dałoby to dość szerokie zastosowanie...

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza