niedziela, 3 sierpnia 2008

RMS w J2ME

Wracamy do tematu J2ME :) Inżynierka będzie m.in. dotyczyła tego wynalazku więc trzeba zgłębiać tajemną wiedzę zanim będzie za późno :P
Dziś trochę o zapisie danych w MIDletach. Telefony komórkowe są urządzeniami typu "co kraj to obyczaj" czyli (w tym przypadku) sposób zapisu danych może być różny na różnych modelach u różnych producentów. Jednak dla J2ME został opracowany uniwersalny sposób dla wszystkich urządzeń o nazwie RMS - Record Management System.

Dane zapisuje się w rekordach, które zawierają się w zbiorach. Rekord jest przez programistę widziany jako tablica bajtów, więc trzeba się samemu troszczyć o to co zawierany dany rekord. Każdy zbiór posiada swojego właściciela (MIDlet) i może być on współdzielony przez wiele MIDletów. Zbiór posiada unikalny identyfikator - nazwe, natomiast rekord w zbiorze posiada unikalny numer.
Nie ma ograniczeń co do liczby zbiorów jakie może utworzyć MIDlet, jedynym ograniczeniem jest dostępna pamięć.

Tworzenie zbioru
Nad zbiorami rekordów w J2ME czuwa klasa RecordStore.
Aby utworzyć jakiś zbiór należy wywołać jej statyczną metodę: openRecordStore(String recordStoreName, boolean createIfNecessary) której parametry kolejną oznaczają nazwę zbioru oraz flagę czy zbiór ma zostac utworzony jeśli nie istnieje.
W MIDP 2.0 dodano dwie nowe metody openRecordStore o innych parametrach i bardziej specjalistycznych zadaniach. M.in. z ustawieniem uprawnień i przypisywaniem danego zbioru do konkretnego MIDletu.

Metoda zwraca nam utworzony (lub otworzony) zbiór na którym możemy wykonywać operacje zapisu i odczytu. Zanim do tego przejdziemy dodam jeszcze, że możemy się spodziewać wystąpienia następujących wyjątków:

RecordStoreNotFoundException - zbiór nie istnieje (w przypadku gdy nie ma być automatycznie utworzony)
RecordStoreFullException - brak dostępnej pamięci
IllegalArgumentException - błędna nazwa zbioru
RecordStoreException - inny błąd

na koniec jeszcze przykład tworzenia nowego zbioru:
RecordStore store = RecordStore.openRecordStore("test", true);

// zrzuci wyjątek jeśli zbiór nie istnieje
RecordStore secondStore = RecordStore.openRecordStore("test2", false);

Zapis w RMS
Na pierwszy ogień weźmiemy zapis danych. Mamy do dyspozycji dwie metody klasy RecordStore:
- int addRecord(byte[] data, int offset, int numBytes)
dodaje nowy rekord do zbioru i zwraca nam ID rekordu. Jako parametry musimy podać kolejne: dane do zapisu, od którego bajtu ma być zapisywane oraz ile bajtów ma zostać zapisanych.
- void setRecord(int recordId, byte[] newData, int offset, int numBytes)
ta metoda służy do zastąpienia rekordu nowym. Dodatkowym parametrem jaki trzeb podać jest ID rekordu który ma być zastąpiony, reszta jak powyżej.

Ponieważ zapisujemy tablice bajtów najlepiej posłużyć się strumieniami. Idealnie nadaje się do tego strumień ByteArrayOutputStream.
Może teraz jakiś przykład:
RecordStore bd = RecordStore.openRecordStore("test", true);

ByteArrayOutputStream arrayStream = new ByteArrayOutputStream();
// do zapisu danych różnych typów
DataOutputStream out = new DataOutputStream(arrayStream);
// wpisujemy do strumienia tekst
out.writeUTF("testujemy zapis!");
// pobieramy tablice bajtów
byte[] data = arrayStream.toByteArray();
// zapisujemy do rekordu
bd.addRecord(data, 0, data.length);

// zamykamy strumień i zbiór
out.close();
bd.closeRecordStore();

Ważne jest aby zamykać strumień i zbiór, urządzenia mobilne nie posiadają dużo pamięci więc należy je oszczędzać.
Dodam jeszcze, że podczas każdej operacji addRecord, setRecord i deleteRecord na zbiorze inkrementowana jest jego wersja. Wersję zbioru można otrzymać poprzez wywołanie int getVersion().

Odczyt w RMS
Jeśli nie znamy zbiorów MIDletu możemy pobrać ich nazwy za pomocą metody statycznej RecordStore.listRecordStores(). Zwraca ona tablicę Stringów lub null w przypadku gdy nie ma żadnego dostępnego zbioru.
Gdy dobierzemy się do konkretnego zbioru i go otworzymy możemy zacząć przeglądać rekordy w nim zawarte.
W tym celu użyjemy klasy RecordEnumeration. Pobranie obiektu tego typu następuję przez wywołanie metody
enumerateRecords(RecordFilter filter, RecordComparator comparator, boolean keepUpdated). Parametry tej metody oznaczają:
- filter - obiekt służący do filtrowania rekordów (o tym innym razem)
- comparator - obiekt służący to porównywania rekordów i ułożenia ich w odpowniednim porządku (o tym innym razem)
- keepUpdate - jeśli prawda to będą brane pod uwagę zmiany w rekordach podczas ich przeglądania. Ta opcja jest dość ważna i może wpłynąć na wydajność aplikacji.

Do samego przeglądania przydadzą nam się jej dwie metody:
- bool hasNextElement() sprawdza czy istnieją jeszcze jakieś elementy
oraz
- byte[] nextRecord() - zwraca kolejny element
Przykład:
RecordStore bd = RecordStore.openRecordStore("test", false);

RecordEnumeration recEnum = bd.enumerateRecords(null, null, false);
while (recEnum.hasNextElement()) {
byte[] data = recEnum.nextRecord();
// jakieś działania
}

bd.closeRecordStore();

Można oczywiście użyć ByteArrayInputStream wraz z DataInputStream do przeglądania konkretnego rekordu:
DataInputStream in = new DataInputStream(
new ByteArrayInputStream(recEnum.nextRecord()));
String text = in.readUTF();

Usuwanie rekordów/zbiorów
Na koniec usuwanie. Mamy do dyspozycji dwie proste metody:
- void deleteRecord(int recordID) - usuwa rekord o podanym ID ze zbioru
- static void deleteRecordStore(String recordStoreName) - usuwa cały zbiór rekordów o podanej nazwie. Uwaga - zbiór musi być zamknięty inaczej otrzymamy wyjątek RecordStoreException.

No to to by było na tyle z podstaw korzystania z RMS. Mam nadzieje, że przedstawiłem to dość klarownie. Nie rozglądałem się ale mam nadzieje, że istnieje jakaś gotowa biblioteka, która zapewniała by kontrole typów które są przechowywane w tych rekordach, bo teraz to trochę "niskopoziomowo" się to obsługuje ;P Zachęcam także to przejrzenia API RMS. Znajduje się tam jeszcze sporo metod o których nie wspomniałem a zapewniają bardziej zaawansowane możliwości.

12 komentarzy:

 1. Możesz się zainteresować frameworkiem o wdzięcznej nazwiwe J2ME Polish i jedną z jego funkcji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znalazłem lepsze rozwiązanie: OpenBaseMovil-db. Baza danych na komórki:) Niedługo coś o tym napiszę.

  dzięki za komentarz !

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam , apropo RMS ,dopiero raczkuje w tym temacie i ciekawi mnie sposób przechowywania danych.
  Po stworzeniu RecordStore i dodaniu kilku rekordów do niego gdzie te dane są przechowywane ? Zakładam ,że w pamięci telefonu , ale po zamknięciu aplikacji one chyba są bezpowrotnie tracone ? Rozumiem ,że przy starcie programu można je pobrać z netu. Czy istnieje jakiś inny sposób ,żeby nie gubić tych danych po zamknięciu ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam!
  Dane są przechowywane cały czas w pamięci stałej telefonu, nawet po zamknięciu aplikacji, więc nie musisz się martwić o ich odzyskiwanie:)
  Jeśli chodzi o pobieranie danych z internetu to mój najnowszy wpis coś Ci o tym powie: http://wookasz.blogspot.com/2009/02/midp-30-co-nowego.html

  Dzięki za komentarz!
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale jak rozumiem na komputerze nie da się tego zasymulować ? W momencie gdy za pierwsyzm razem stworzę RecordStore i nie usunę go przed zamknięciem aplikacji , to po ponownym uruchomieniu rzuca mi wyjątek RecordStoreNotFound , więc jak rozumiem ,żeby sie przekonać trzeba sprawdzić to na telefonie ?
  Odnośnie najnowszego wpisu to czytałem już ,ale najpierw podstawy trzeba zrozumieć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To zależy od emulatora chyba. Ja korzystałem z WTK i zapamiętywał (tylko nie można zmieniać rodzaju urządzenia) bez problemów. Wszystko jest przechowywane przy domyślnej konfiguracji w C:\Documents and Settings\[nazwa konta]\j2mewtk\2.5.2\appdb (może się zmienić numer wersji).

  Jak jakieś problemy pisz:)

  OdpowiedzUsuń
 7. No szczerze mówiąc mam problem z tym przechowywaniem...
  Podczas jednego uruchomienia tworzę recordStore ,i dodaje do niego jeden rekord , niestety po ponownym uruchomieniu programu ,przy zaznaczonej opcji dla RecordStore.openRecordStore("Nazwa",false) rzuca mi wyjątek RecordNotFoundException i za bardzo nie wiem dlaczego ? WTK2.5.2 mam zainstalowane.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziwna sprawa;/ A zamykasz zbiór, gdy kończysz z nim prace ?

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak tak , wszystko się już wyjaśniło , okazało się ,że w WTK trzeba było wejść w preferences i określi mu root directory i wielkość pamięci przeznaczoną na przetrzymywanie danych i na stertę.
  Ale i tak dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dopisze cos od siebie bo trafiłęm tu od wuja G a szukałem tego:(za IBMem) "If neither the filter nor the comparator are specified, the enumeration will traverse all records in the record store in an undefined order." Czyli nie wiadomo w jakiej kolejności są odczytywane rekordy ;-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Tak jest:) A o filtrowaniu i sortowaniu danych w RMS pisałem tutaj-> http://wookasz.blogspot.com/2008/09/filtrowanie-i-sotrowanie-danych-w-rms.html

  OdpowiedzUsuń
 12. A czemu na emulatorach nowej platformy 3.0 pliki rms db jak i cała aplikacja jest kasowana po zamknięciu emulatora? zaś pod wtk 2.5 rms zostaje zachowany, jak trzeba dla tej samej aplikacji - kwestia ustawień parametrów ?

  OdpowiedzUsuń