niedziela, 26 października 2008

Po NetBeans day Poznań

Wczoraj odbył się zapowiadany przeze mnie (i nie tylko) NetBeans Day na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Dotarłem na miejsce bezpiecznie ok 9:30. Rejestracją zajmował się Adam Dudczak - bardzo aktywny członek JUG Poznań, z którym się przy okazji zapoznałem (bardzo pozytywna osoba;).
Po pół godzinie czekania (+10min na drobne problemy techniczne) i pierwsze wystąpienie rozpoczął Geertjan Wielenga, technical writer w firmie Sun. Temat: “Creating an application on the NetBeans Platform”. Geertjan przedstawił problemy techniczne jakie napotykają podczas tworzenia NetBeans a następnie przeszedł do omówienia NetBeans Platform jako platformy to budowania aplikacji desktopowych. Pokazał główną zaletę - modularność, zarysował API platformy oraz pokazał którkie demo jak w prosty sposób przenieść już istniejącą aplikację na platformę NetBeans. Jak później się okazało Geertjan Wielenga jest takim Guru NetBeans:) Praktycznie wie o wszystkim co jest w tym środowisku ^^

Następne wystąpienie pt: “Programowanie w oparciu o platformę Netbeans w praktyce, czyli problemy, konstrukcje warte uwagi oraz skąd i jak czerpać na ten temat wiedzę” poprowadził Adam Kędziora - prezes koła naukowego na UAMie. Wystąpienie poświęcone problemom z jakimi spotkał się Adam podczas tworzenia wizualnego edytora JavaFX na jeden z konkursów. Na końcu podał też przydatne źródła wiedzy dla osób tworzących aplikacje w NetBeans Platform.
Godzina 12 wybiła - 20 minutowa przerwa:) Organizatorzy po wyjściu z sali przygotowali dla nas drobny poczęstunek w postaci góry ciastek i kartonów z sokiem.

Przerwa minęła - Adam Dudczak - “VisualVM i VisualVM API”, czyli temat który przegapiłem na PJUGu. Polecam to narzędzie! Bardzo bogata funkcjonalność, która przyda się praktycznie zawsze gdy w naszej aplikacji coś się sypie i nie wiadomo gdzie. Narzędzie dostępne razem z JDK:) Na końcu Adam pokazał jak tworzyć własne wtyczki do VisualVM - bardzo prosta sprawa:) Nawet prosta strzelankę można zrobić :P

O 13 wykład na który czekałem. Autor wizualnego edytora NetBeans Mobility Karol Harezlak mówił o "Teraźniejszości i przyszłości Javowych technologi mobilnych - NetBeans Mobility". Pokazał demo (i to nie jedno;), zapowiedział, że w przyszłym roku pojawi się wersja JavaFX na urządzenia mobilne oraz nowa wersja MIDP (3.0). Po prezentacji udało mi się kilka słów z Karolem wymienić nt. mojej inżynierki, trochę pomógł :) Miło było poznać osobę której narzędzia używa się na co dzień :)

Kolejna przerwa - tym razem obiadowa. Po niej Toni Epple z tematem “Porting an application to the NetBeans Platform”. Toni w swojej pracy przenosił aplikację napisaną we własnym frameworku na platformę NetBeans, przyjechał na spotkanie aby opowiedzieć o tym i podzielić się doświadczeniem jakie podczas tego zadania nabył. Także pokazał (podobnie jak Geertjan) demo jak w prosty sposób można wykonać taki "transfer aplikacji" - zrobiło wrażenie. Dobrze napisana aplikacja jest niezwykle łatwa w przeniesieniu.

No i na samym końcu prezentacja która mi się najbardziej podobała (może dlatego, że było o JEE ?:P). Adam Bien przedstawił “NetBeans and Glassfish - the Synergy for Pragmatic Java EE 6 development” - wszystko na NetBeans 6.5 RC1 którego używał zaledwie przed 3 dni ("No risk, no fun"). Musze przyznać, że poziom obsługi tego środowiska przez Adama jest imponujący. W bardzo szybki sposób zbudował aplikację uzywająć EJB, JPA, JSF, JMS i serwletów - wszystko w NetBeans 6.5 RC1 i GlassFish:) Bardzo podobała mi się ta prezentacja:) Na blogu Adama Biena można przeczytać już wpis o niej z jego perspektywy.

Na koniec organizatorzy rozlosowali nagrody dla zwycięzców konkursu w którym można było wziąć udział w miedzy czasie. Należało odpowiedzieć na kilka pytań - ja poległem, nie znam się na apletach, swingu i historii NetBeans:P

Na imprezie zabrakło niestety Jacka Laskowskiego którego bardzo chciałem poznać :( Tak się złożyło, że nie przyjechał ze swoją prezentacją o zaawansowanym EJB w NetBeans. Ale za to obiecał udostępnić ją w internecie. Przedstawił ją dzisiaj na Gdańskim NetBeans Day.

Wnioski końcowe:
- zainstalować wersję 6.5 RC1
- potestować NetBeans Platform
- zapoznać się bliżej z VisualVM
- jeśli kiedyś bym chciał też wystąpić na takim evencie prawdopodobnie musiałbym zmienić imię na Adam ;P

2 komentarze:

  1. Witam, bardzo proszę o kontak, potrzebuję pomocy informatyka biegłego w netbeans lukastomys@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam, bardzo proszę o kontak, potrzebuję pomocy informatyka biegłego w netbeans lukastomys@gmail.com

    OdpowiedzUsuń