środa, 15 lipca 2009

NetBeans 6.7 - fail dla php ?

Od paru dni korzystam z nowego NetBeansa w moim projekcie PHP i muszę szczerze przyznać, że jestem zawiedziony i to bardzo.
Po pierwsze wydajność - hmm sorry ale jakieś wielkiej różnicy w wydajności nie dostrzegłem. Features on Demand? No pomysł szczytny ale jakoś nadal nie widzę wzrostu wydajności - co więcej, gdy np. tworze nowy projekt Java ME/C++/cokolwiek i uruchamia się komponent za obsługę danej platformy odpowiedzialny trwa to spooooro czasu. Co ciekawe dysk jakoś w tym czasie nie pracuje dopiero na jakieś 2-3 sek przed samą aktywacją coś pomuli.
Wracając do PHP co mnie zdenerwowało:
- szybkość podpowiadania składni zwolniła bardzo mocno, mój kolega z zespołu po godzinie ją wyłączył, bo do niczego się nie nadawało - mam podobne wrażenia
- podpowiadanie składni potrafiło nawet nawalać w prostych przypadkach np. brak jakichkolwiek podpowiedzi o pola/metody klasy lub dziedziczonych
- ctrl+lewy klik przestał działać dla przypadków dla których działał w wersji 6.5
I teraz to co mnie zniszczyło... po uruchomieniu projektu korzystającego z SVN i próbie updatea netbeans poinformował mnie, że nie mam klienta. Poprosiłem go (bo była taka opcja) aby sam go ściągnął i zainstalował - dostałem komunikat, że jednak go MAM! No to super ponowna próba updatea i to samo! No to postanowiłem sam ściągnąć klienta i go zainstalować. Po podpięciu go pod NetBeans ten stwierdził, że jednak mam jego za starą wersję i nie będzie z nią działać . Ok, nagrałem najnowszą dostępna (1.6.cośtam). Znowu podpinanie i.... ! Teraz NetBeans twierdzi, że wszystkie pliki z projekcie są nowe, nie działają żadne ignore na katalogach a jakiekolwiek operacje ponownego ich zakładania nie przynoszą żadnego rezultatu. Jest fajnie!
Postanowiłem wywalić projekt i ściągnąć całość od nowa z SVN. Tym razem już miarka się przebrała, bo gdy chciałem połączyć się z serwerem pasek postępu po sekundzie w nieznanych okolicznościach znikał i nic nie mogłem zrobić.
Tyle od sfrustrowanego Łukasza i jego walk z NetBeansem. Wróciłem do 6.5 gdzie wszystko działa poprawnie.
Być może ja coś skopałem, czegoś nie skonfigurowałem, jestem głupi itp. ale używam tego środowiska od ponad roku i myślałem, że jednak taka operacja nie przysporzy problemów.

Nie testowałem jeszcze projektów Javowych w nowej wersji, ale w niedługim czasie to mam nadzieję nadrobię i liczę, że będzie ok.

A jakie Wy macie doświadczenia z nowym NB 6.7 ??

_
Dodam jeszcze, że pracuję na:
PC - Athlon X2 3800, 3GB RAMu, dysk 650GB SATA, win xp
oraz
Laptop - Core 2 Duo P8400, 4GB RAMu, Dysk 160GB SATA, vista
na obu te same doświadczenia.

1 komentarz:

  1. Nie wiem jak obsługa PHP, raz to uruchomiłem, jakoś mnie nie przekonało.
    Natomiast obsługa Python cały czas pozostawia wiele do życzenia pod względem stabilności i jakiegoś podpowiadania składni. Właściwie to podpowiadanie nie działa, zanim się ten mechanizm namyśli co by tu podpowiedzieć, dawno już wpiszesz to co chciałeś. Nie wspominając, że czasami się ta maszyneria zawiesi razem ze środowiskiem.

    OdpowiedzUsuń